Eşler Arasında Haram Olan

Eşler Arasında Haram Olan

Eşler Arasında Haram Olan Şeyler Neler

Eşler Arasında Haram Olan

Eşler Arasında Haram Olan Şeyler Neler

Eşler Arasında Haram Olan
19 Ekim 2019 - 16:56

Yüce Allah eşleribirbirlerine helâl kılmıştır. Koca karısının, kadın da kocasının yanına yaklaştığı zaman istediği şekilde yararlanabilir. Fakat eşler arasındaki bu özgürlük alanı, büyüklüğüne rağmen sınırsız değildir. Yani eşlerarasında da birbirlerine yaklaşmasının da haramları vardır. Buharamların bir kısmı dâimîdir. Bir kısmı da geçicidir. Aşağıda dokuz madde halinde sunacağımız bu haramların ilk beşi daimî, diğerleri de geçici haramlardır.

1-Â det ve Loh usalık Halinde Eşiyle Münâsebette Bulunmak,2-Eşinin Mak atın dan Temas Etmek

3-Başkalarının Yanında Eşine Yakın bulunmak4-Eşlerin Görevden Kaçınması


5-Îlâ Yapmak, Karısına yaklaşmamaya yemin etmek.Evlilik akdinin sona ermesine yol açabilen bir yemin türü.Kocanın eşiyle yakınlık teması yemin, adak veya bir şarta bağlayarak, belirli veya belirsiz bir süre kendisini bundan menetmesi anlamında bir İslâm hukuku terimi. Yemin ederken süre belirlenirse, bunun en az dört ay olması gereklidir.

6-Zıhâr Yapmak, ZİHAR: Bir kimsenin karısına “sen bana anamın sırtı gibisin” diyerek, onu kendisine haram kılması.

Havle binti Mâlik bin Sa'l-ebe şöyle devam ediyor: "Ayet nâzil olduktan sonra Rasûlüllah (s.a.s); "Kocan seninle temas etmeden evvel bir köle azad etsin" dedi. Ben de "Kölesi yok" dedim. Rasûlüllah, "Öyleyse iki ay oruç tutsun" dedi. "Yâ Rasûlüllah, o yaşlıdır, o kadar oruç tutamaz" dedim. Rasûlüllah (s.a.s): "Öyleyse 60 miskini doyursun"buyurdu. "Onun sadaka verecek birşeyi de yoktur" dedim. Bunun üzerine Rasûlüllah (s.a.s): Ben ona altmış sa' hurma vereyim " buyurdu. "Bir altmış sa' da ben veririm." dedim. Rasûlüllah (s.a.s) "İyi yaparsın. Sen onun yerine altmış yoksulu doyur ve amcaoğlunun yanına git" buyurdu.

7-Oruçlu İken Eşine Yaklaşımda Bulunmak

8-Müfessile; kocasıkendisini istediği zaman; â det görmeye başlamadığı halde, â det görüyorum-diyerek kocasını al da tan kadındır.

9-İtikâfda İken Eşiyle Münâsebette Bulunmak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fatih Terim Falcao açıklaması
Fatih Terim Falcao açıklaması
Chelsea Trabzonspordaki
Chelsea Trabzonspordaki