GÜNCEL

Almanya neden verdi

Almanya çıldırdı Almanya ve Avrupa'daki Türklerin neden Erdoğan'a Türkiye'nin batısındaki kıyı şeridindeki Türklerden daha çok oy verdiğini araştırmaya başladılar yaptıkları araçtırmaların sonuçlarınıda okurları ile paylaştılar işte Almanların kaleme aldıkları o yazı şöyle

Almanya neden verdi

Alman gazetesi, ülke genelinde Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'a çıkan oyların nedenini analiz etti. Almanya'daki Türklerin Erdoğan'ı sevdiği belirtilirken, bazı iddialar da ortaya atıldı.

Almanya'da 14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerine katılım yüzde 48 düzeyinde gerçekleşti Cumhurbaşkanı Erdoğanın yüzde 65,49 ile birinci olurken, Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 32,52'de kaldı.

Alman basınından Bild gazetesi, Erdoğan'a sandıklarda gösterilen yoğun ilginin sebebini bulmaya çalıştı.

Almanya'daki Türklerin 3'te 2'si Erdoğan'a oy verdi

Başarısız entegrasyonun işaretleri: Bu yüzden birçok Alman Türk Erdoğan'a oy veriyor" başlıklı haberde, bu durum mercek altına alındı Sandıklardan Erdoğan'a çıkan söz konusu oy oranı için "Bu rakam ortalığı karıştırıyor. Yani Almanya'da yaşayan Türklerin 3'te 2'si Erdoğan'a oy verdi. Bu nasıl olabilir denildi.

Sandıklardan çıkan sonucun nedenini araştırdılar

Birçok Alman-Türk'ün, Alman vatandaşlığına erişimi olmadığı için Erdoğan'a oy verdiği şeklindeki görüşlere işaret edilerek şunlar aktarıldı:

Ama bu doğru değil. Hollanda'da neredeyse tüm Türkler Hollanda vatandaşlığına sahip, ancak çoğunluk Erdoğan'a oy veriyor.

Pek çok Alman-Türk'ün kökeninin, Erdoğan'ın yüksek düzeydeki oranını açıklayamadığı, Batı Avrupa'da Erdoğan'a desteğin Anadolu'dan daha fazla olduğunun göze çarptığı kaydedildi.

"Türkiye'ye çok güçlü şekilde yönelmiş durumdalar"

Avrupa ülkesinin çeşitli kentlerindeki oy oranlarına dair haritanın paylaşıldığı haberin devamında şu tespitlere yer verildi:

Avrupa'daki Türk toplumu, Türkiye'ye çok güçlü bir şekilde yönelmiş durumda. Erdoğan'a onay, Almanya'ya özgü değil.

Almanya'daki sonuç, Fransa, Avusturya veya Hollanda gibi diğer Batı Avrupa ülkelerindeki sonuca benziyor: Yüzde 60 70 Erdoğan'a oy veriyor.

"Alman-Türkler Erdoğan'ı seviyor"

Bild'in seçim sonuçlarına dair başka bir haberinde ise "Erdoğan'a oy verme davranışı ile Almanya'ya duyulan sevgi" arasında bağlantı kurulmaya çalışıldığı görüldü Alman Türkler Erdoğan'ı seviyor." ifadesi kullanılarak, söz konusu kesime suçlamalar yöneltildiği görüldü:

Almanya'daki Türk kökenli insanların çoğu, güvenlik, refah, hukukun üstünlüğü ve refah devleti gibi kolaylıkları takdir ediyor Ama Erdoğan'a oy vererek Alman toplumuna, siyasetine ve kültürüne karşı olduklarını çok bilinçli bir şekilde gösteriyorlar.

ERDOĞAN'A OY VEREN TÜRKLERİ ENTEGRE ETMEK İSTİYORLAR

Almanlar Türkiye'de Erdoğan'a ve sağ eğilimli partilere rağbeti azaltmak için Almanya'daki Türkleri Alman yaşamına daha iyi entegre etmeleri gerektiğini ancak bu şekilde Türkler Almanlaşırsa o zaman Erdoğan'ın oylarının azalacağını dile getirdiler

ALMANLAR TÜRK ÇOCUKLARINI ÇEŞİTLİ BAHANELERLE AİLELERİNİN ELİNDEN ALIYOR

Almanya'da son yıllarda iyice kanunsuz bir şekil alan bir uygulama binlerce Tür çocuklarını havadan sudan bahaneler ile ailelerinin elinden alıp Alman ailelerine veriyorlar bu uygulama ile kendilerince Türk çocuklarını Alman kültürüne entegre etmiş oluyorlar

YöneticiYönetici