GÜNCEL

İmamoğlu hamlesi

Chp'nin koltuğu ölene kadar bırakmamaya yemin eden Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kıyım yapmaya başladı birçok kişiyi görevden alan Kılıçdaroğlundan yeni sinyallerde geldi

İmamoğlu hamlesi

CHP liderliğine soyunan İmamoğlu'na karşı koltuğunu kaptırmak istemeyen Kılıçdaroğlu'nun stratejileri belli oldu. CHP kulislerinden sızan bilgiler, İmamoğlu'nun neden açıktan mücadele veremediğini de gözler önüne seriyor.

Seçim hezimetinin ardından CHP’de bavaşlayan iç savaşta cepheler oluşuyor. 13 yılda 12 mağlubiyet yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu’nun liderlik koltuğunu ele geçirmek için “değişim” sloganıyla başlatılan hamlede Ekrem İmamoğlu ismi öne çıkarken Özgür Özel, Gürsel Tekin, Mansur Yavaş, Tanju Özcan gibi pek çok partili isim Kılıçdaroğlu karşısında mevzilenmiş durumda. Seçim sonrasında Kılıçdaroğlu ile İmamoğlu arasında gerçekleştirilen 3’üncü baş başa görüşmeden de net bir sonuç çıkmazken, CHP kulisleri, kızışan savaşta hangi planların masaya yatırıldığına ilişkin kritik bilgilerle çalkalanıyor.

Seçimlerin ardından 3 kez baş başa görüşen CHP lideri Kemal kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu arasındaki son toplantı Ankara’da Ahlatlıbel tesislerinde gerçekleşti. 2 saate yakın süren görüşmeye ilişkin ne Kılıçdaroğlu ne de İmamoğlu herhangi bir basın açıklaması yapmadı. İmamoğlu, İstanbul’a dönüşünde havalimanında, “Genel Başkanımızla her zaman görüşüyoruz, güzel olacak her şey” demekle yetindi.


MUHARREM İNCE'YE UYGULANAN TARİFEDEN 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, koltuğuna göz diken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na karşı hamleler hazırladığı öğrenildi. Daha önceki kurultaylarda iki kez Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkan Muharrem İnce’nin CHP’den tasfiye sürecine benzer bir dönemin düğmesine basıldığı ifade edildiyor.

‘KALEMŞÖRLER’ DEVREYE GİRECEK

Edinilen bilgilere göre, Kemal Kılıçdaroğlu kanadının İmamoğlu’nun olası adaylığının ardından “İmamoğlu dosyasını” raftan indireceği, İBB yönetiminin yolsuzluk, usulsüzlük ve her kesimin tepkisini çekecek gizli kapaklı eylemlerini belgeleriyle medyaya servis edeceği konuşuluyor. Bu sayede İmamoğlu’nun medya yoluyla yıpratılacağı belirtiliyor.

Muharrem İnce’nin 2018 yılındaki seçimlerde cumhurbaşkanı adayı ilan edildikten sonra desteksiz bırakılıp büyük farkla kaybetmesi sonrası partiden uzaklaştırıldığı gibi, İmamoğlu’nun da bir yandan medyada yıpratılacağı diğer yandan İBB adayı yapılarak sahipsiz bırakılacağı vurgulanıyor.

KARİZMASI ÇİZİLECEK

CHP’deki konumu “İBB seçimlerini kaybeden başarısız siyasi karakter” durumuna düşürüldükten sonra imajının çizilmesi planlanan İmamoğlu’na mağdur payesi vermeyerek yeni parti kurmasının veya olası İyi Parti'den aday olup CHP karşısına dikilmesinin de önü kapatılacak.

HDP DENKLEMİN NERESİNDE

İddialara göre Kılıçdaroğlu bunlarla yetinmeyecek İstanbul’da 2019 yerel seçimlerinin aksine HDP’nin güçlü bir aday çıkarması ve seçmeninin İmamoğlu’na oy vermemesini sağlamak için Kılıçdaroğlu’nun HDP kurmaylarıyla temas kuracağı söyleniyor. Kemal Kılıçdaroğlu’nun HDP üzerindeki bu nüfuzunu iyi bilen İmamoğlu’nun, bu sebeple açıktan liderlik mesajı veremediği ve korkak davrandığı belirtiliyor.

Bir yandan CHP liderliği için konjonktürün hiç olmadığı kadar uygun olduğunu düşünen İmamoğlu’nun, kurultaydaki delege yapısı, Kılıçdaroğlu’nun marjinal parti ve oluşumlar üzerindeki nüfuzu, medya yoluyla Muharrem İnce ve diğer rakiplerine neler yaptığı hesaba katarak çekimser davrandığı bildiriliyor.

ÖZEL’İN ADAYLIĞININ ŞİFRELERİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir diğer tezgahı ise karşısına 3’üncü adayı çıkarıp muhaliflerini bölmek. CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun olası İmamoğlu’nun adaylığı durumunda bir üçüncü aday daha çıkararak, kurultayda oy kullanacak muhalif delegelerin oyunu bölmek suretiyle kurultayda üstünlüğünü perçinleyeceği kulislerde konuşulanlar arasında.

Kılıçdaroğlu için gözyaşı dökecek kadar kendisine bağlı olduğu bilinen CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in adaylığının gündeme gelmesinin de bu plan dahilinde olduğu ifade ediliyor. İmamoğlu’nun aday olmaya cesaret edememesi durumunda dahi Kılıçdaroğlu’nun kurultayda karşısına ikinci adayı çıkarıp, ‘tek adam-tek aday’ algısı oluşmasının önüne geçmek istediği kaydediliyor.

‘OLİGARKLAR’ NE YAPACAK?

CHP’li İmamoğlu’nun kararsız kalmasının bir sebebi de İstanbul sermayesi İmamoğlu’nun en güvendiği İstanbul sermayesinin, 2023 seçimleriyle oluşan yeni iktidar denkleminde hükümetin karşısına çıkmayacağı ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e yakın biçimde konumlanarak iktidarla aradaki buzları eritme gayretine gireceği iddia ediliyor. TÜSİAD’ın başını çektiği İstanbul sermayesinin bu sebeple 2019 yılındaki seçimlerde İmamoğlu’na verilen siyasi ve ekonomik desteği azaltarak çekeceği öngörülüyor.

MANSUR YAVAŞ İÇİN DE ÇANLAR ÇALIYOR

CHP liderliği için verilen kavgada Kılıçdaroğlu aleyhine pozisyon alacak olması durumunda aynı tuzağın Mansur Yavaş için de kurulacağı değerlendiriliyor. Mansur Yavaş’In özellikle eski CHP'li Sinan Aygün’ün kuleleri nedeniyle kamuoyuna yansıyan rüşvet iddialarının somut gerçekliğe kavuşturulacağı kaydediliyor.

 

YöneticiYönetici