GÜNCEL

Merkez bankası hamlesi

Türkiye fiyat istikrarı ve enflasyonla mücadele için elinden gelen herşeyi yapıyor yüksek enflasyonun düşürülmesi için peş peşe adımlar atılıyor Merkez Bankası başkanıda önemli işler yapıyor

Merkez bankası hamlesi

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, yarın İstanbul'da banka yöneticileriyle buluşacak Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın banka yöneticileriyle yapacağı toplantıda bankacılık sektörünün sorunları ele alınacak

DOLAR 25 TL OLUNCA MERKEZ BANKASI BAŞKANINDAN HAMLE GELDİ

Erkan, bankacıların talep ve sorunlara çözüm önerilerini dinleyecek TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, İstanbul Finans Merkezi'nde banka yöneticileriyle bir araya geldiği toplantının ardından yaptığı açıklamada, ''Hem fiyat istikrarı hem de finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz" dedi.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, Ataşehir'deki İstanbul Finans Merkezi'nde bulunan Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü'nde banka yöneticileriyle bir araya geldi Yaklaşık 2 saat süren görüşmenin ardından Merkez Bankası Başkanı Erkan ve Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar, açıklamalarda bulundu.  
 

ERKAN: ENFLASYONLA MÜCADELE ETMEK İÇİN TÜM BİRİMLERİMİZ KOLLARINI SIVAMIŞTIR 

Erkan, ''Bankacılık sektörümüzle bir araya geldik, çok verimli bir görüşme oldu. Bize sorunlarını ve makro ihtiyati çerçeveyi sadeleştirme sürecindeki taleplerini belirttiler. Şundan eminim ki hükümetimizin belirlediği ekonomik hedefler doğrultusunda enflasyonla mücadele etmek için tüm ekonomik birimlerimiz kollarını sıvamıştır ve bunu istikrarlı ve kararlı bir şekilde hedefe yönelik bir şekilde yapacağımızdan eminim. Bunun için de fiyat istikrarı finansal istikrar için çok önemli. Hem fiyat istikrarı hem de finansal istikrarı sağlayarak enflasyonla mücadele edeceğiz. Bu vesileyle de hepinizin bayramını kutluyorum" ifadelerini kullandı.

ÇAKAR: HEPİMİZİN TEMEL AMACI DAHA FAZLA YATIRIM, DAHA FAZLA İSTİHDAM 

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Alpaslan Çakar ise, ''Geçen hafta Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek Bey teşrif etmişlerdi. Orada da çok güzel bir toplantı olmuştu. Bugün de Sayın Başkanımız henüz çok kısa süre olmasına rağmen geldiler. Sektör temsilcilerinin tamamıyla bir araya geldik.

Bankalar Birliği Yönetim Kuruluyla. Herkes tek tek görüşlerini söyledi. Küresel ekonomi, ülkemiz ekonomisi, bankacılık sektörünün dünü, bugünü, geleceğini konuştuk. Hepimizin temel amacı daha fazla yatırım, daha fazla istihdam, daha fazla üretim, daha fazla finansal istikrar ve tabi ki makro ekonomiden en rasyonel şekilde yönetiliyor olması. İnsanımızın toplumsal refahının artması konusu. Bunları çok iyi çalıştık, çok yapıcı, çok verimli, çok sıcak bir ortamda geçen toplantı oldu. Aynı iş birliğini devam ettiriyor olacağız. İnşallah hep beraber daha iyi, daha güzel sonuçlara varmış olacağız" diye konuştu.  Merkez Bankası Başkanlığı'nda görev değişiminin ardından ilk kez toplanan Merkez Bankası Para Politikası Kurulu dün 27 ayın sonrasında ilk kez faiz artırdı. Merkez Bankası, politika faizini, 6,5 puan artışla yüzde 8,5'ten yüzde 15'e çekti.

Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan başkanlığındaki ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi yüzde 8,5'ten yüzde 15'e yükseltildi.

 

YöneticiYönetici