GÜNCEL

Suudiden Türkiye hazırlığı

Türkiye ile yıllarca arası bozuk olan Suudi Arabistan arası düzeldikten sonra peş peşe hamleler yapmaya başladı depremden sonra Türk merkez bankasını desteklemek için 5 milyar dolar yatıran suudiler durmuyor yeni kararlar almaya başladılar

Suudiden Türkiye hazırlığı

Birçok ülkeyle işbirliği ve ortaklık projelerini değerlendirmeye karar veren Suudi Arabistan, Türkiye'yle sosyal hizmetler alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağını görüşme kararını Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu'nda aldı Suudi Arabistan Bakanlar Kurulu, aralarında Çin, Fransa, Özbekistan Türkiye'nin de bulunduğu ülkelerle işbirliği ve ortaklık projelerini görüşmeye karar verdi. Türkiye ile de iki ülke hükümetleri arasında sosyal hizmetler alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağını görüşme kararı aldı.

SUUDİ ARABİSTAN'DAN TÜRKİYE HAZIRLIĞI

Suudi Arabistan resmi haber ajansına (SPA) göre bu, Kral Selman bin Abdülaziz başkanlığında Cidde'de toplanan Bakanlar Kurulu, üst düzey ortak komite oluşturulmasına ilişkin anlaşmayı tamamlayıcı bir protokol taslağını Çin tarafıyla görüşmeyi kararlaştırdı.

Kabine ayrıca Türkiye ile de iki ülke hükümetleri arasında sosyal hizmetler alanında işbirliğine yönelik bir mutabakat zaptı taslağını görüşme kararı aldı.

Suudi kabinesi tarafından alınan kararlar arasında Fransa hükümeti ile de Stratejik Ortaklık Konseyi oluşturulması yönünde bir mutabakat zaptı taslağı üzerine görüşme planı yer aldı.

Özbekistan tarafıyla da atom enerjisinin barışçıl kullanımı konusunda işbirliği için bir çerçeve anlaşma taslağı üzerinde görüşme yapılması kararı Suudi Bakanlar Kurulu tarafından onayladı.

SÖZLEŞMEYE İMZALAR ATILDIĞINI DUYURMUŞTU

Kurul ayrıca, Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal strateji konusunda karar kıldı.

Kızıldeniz için sürdürülebilir bir ulusal stratejiye ilişkin ayrıntılı bilgi verilmezken, Suudi Arabistan, Ocak 2020'de Kızıldeniz'e komşu Arap ve Afrika ülkelerinden oluşan bir konsey kurulmasına dair sözleşmeye imzalar atıldığını duyurmuştu seçime az bir süre kala Suudiler yeniden Türkiye'ye sıcak para girişi yapabilecekleride konuşuluyor

YöneticiYönetici