GÜNCEL

Türkiye açıklaması geldi

Dün tarihi bir seçimleri geride bıraktık 20 yıllık Erdoğan iktidarında halk bir defa daha anladıki Erdoğan mevcut adaylar içerisinde en iyi olan en çok güven veren aday bu yüzden %49 küsür oy verdiler seçim 2. tura kaldı ama 2. turda da yine en önemli aday kesinlikle Erdoğan Amerika Birleşik Devletlerinden ilk açıklama geldi

Türkiye açıklaması geldi

Tatil yapmak üzere gittiği eyalette konuşan  Amerika Birleşik Devletler Başkanı  joe Biden, seçim sonuçlarını değerlendirirken net sözler söylemekten kaçındı Türkiye'de 14 Mayıs cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimleriyle ilgili sürecin takip edildiği ülkelerden biri de Amerika oldu Geçmişte muhalefete yaptığı destek açıklamasıyla bilinen ABD Başkanı Joe Biden, hafta sonunu Delaware eyaletinde geçirdi.

ABD BAŞKANININ GÖZÜ TÜRKİYEDE

Burada bisiklete binen Başkan Biden, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. O sorulardan biri, 14 Mayıs'la ilgiliydi Ortaya çıkan tablo hakkında ne düşündüğü sorulan Biden, bir muhabirin "Muhalefet partisi önde olduğunu öne sürüyor, devlet basını ise Erdoğan'ın önde olduğunu gösteriyor." şeklindeki sözleri üzerine kendi yorumunu yaptı.

"Umarım kim kazanırsa kazanır"

Net ifadeler kullanmaktan çekindiği görülen Biden, şöyle dedi Kulağa tanıdık geliyor, öyle değil mi? Hayır bakın, umarım kim kazanırsa kazanır. Dünyanın o kısmında bu olmasa bile yeterince sorun var zaten Washington yönetimi, seçimlerden önce, Erdoğan hükümetine karşı bir tavırları olmadığını öne sürerek "taraf tutmadıklarını" iddia etmişti.

Amerikadan peş peşe açıklamalar

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan bir yetkili, "Demokrasi süreci özgür ve adil olmalı." ifadesini kullanmıştı Aynı yetkili, "Türk yetkililerin seçimi demokratik gelenekleri ve kanunları çerçevesinde ele alacaklarına güveniyoruz." demişti.

YöneticiYönetici