GÜNCEL

Ysk Gurbetçi kararı

Türkiye dışında yaşayan Gurbetçiler için Yüksek Seçim kurulu çok konuşulacak bir karar aldı ve oy kullanma tarihlerini açıkladı

Ysk Gurbetçi kararı

İkinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışı oyların süresinin uzatılmasına ilişkin karar belli oldu. YSK, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere'de oy verme işlemi süresinin uzatılmasına, bu ülkelerde 20-24 Mayıs'ta oy kullanılmasına karar verdi.

YSK, cumhurbaşkanı seçiminde 2'nci tur için yurt dışında oy verme işleminin 20-24 Mayıs tarihlerinde yapılacağını açıklamıştı. Ancak dün alınan karar ile oy verme süresi ABD, İrlanda, İngiltere, Kanada ve Avustralya'da 5 günden 2 güne indirildi. CHP, oy verme süresinin 2 güne indirildiği ülkelerde Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu'nun yüksek oy aldığını belirterek YSK'nın kararına itiraz etti. CHP Genel Başkan Yardımcıları Muharrem Erkek ve Bülent Tezcan, itiraz dilekçesini YSK'ya teslim etti. Dilekçede "Kurulunuz, 15/05/2023 tarihinde kuralı yine maç başladıktan sonra değiştirmiştir. Bu kararla seçmenlere önceden bildirilen oy verme günleri bazı yerlerde azaltılmıştır. Özellikle ABD, Kanada, Avustralya, İrlanda ve İngiltere’de oy kullanma günlerinin düşürülmesi, coğrafi olarak büyük olan bu ülkelerdeki seçmenlerin oylarını kullanmak için sandık başlarına yetişememesi sorunu doğuracaktır. Birinci tur oylamada görüldüğü üzere seçmenler uzunca bir süre sandık başlarında sıra beklemiştir. Bazı yerlerde bu bekleme süresi 7 saati bulmuştur. Hal böyle iken şimdi oy kullanma günlerinin ve sandıkların azaltılması seçmenlerin oy kullanması önünde daha büyük bir engelin doğmasına neden olmaktadır" denildi.

 

'MAÇ DEVAM EDERKEN KURAL DEĞİŞTİRİLMEZ'

YSK çıkışında açıklama yapan Erkek, yurt dışı seçmenlerin oy kullanma tarihiyle ilgili başvuru yaptıklarını söyleyerek, "Maç devam ederken kural değiştirilmez. Daha önce YSK’nın 16 Mart tarihinde aldığı karar uyarınca ikinci tura kalması durumunda ki kaldı; yurt dışındaki ülkelerdeki oy kullanma tarihleri belirlenmiştir. Örneğin Amerika’da, İngiltere’de, Kanada’da, Avustralya’da bu ülkelerde 20-24 Mayıs 5 gün olarak belirlenmişti. Dün akşam alınan bir kararla belli gerekçelerle bu 20-21 Mayıs, yani 2 güne indiriliyor. Burada esas olan seçmenin oy kullanmasını, iradesini tecelli ettirmesini sağlamaktır. Daraltmak değil, genişletmemiz gerekir. Sandık sayısını arttırmamız gerekir" dedi.

YöneticiYönetici