Hazreti Hamza’nın

Hazreti Hamza’nın

Hazreti Hamza’nın kabri

Hazreti Hamza’nın

Hazreti Hamza’nın kabri

Hazreti Hamza’nın
30 Ekim 2019 - 13:19

Allah’ın aslanı olarak nam salan Uhut Şeh idi Hazreti Hamza’nın kabrinde tüy leri diken diken edecek görüntü.. Ka biri açılan Hazreti Hamza’nın naa şını görenler gözlerine inanamadı. Kab iri taşınmak için açılan Hazreti Hamza’nın mez arındaki görüntüyü görenler gözyaşlarına boğuldu.Hicretin üçüncü seneninde Mekkeli müş riklerle Medineli müslümanlar arasında olan Uhud sa-vaş ında müşrikler yirmi üç ve fat verirken müslümanlardan yetmiş kişi şe hit olmuştu (25 Ocak 625)

Rasulullah Aleyhisselam Uhud şehitleri ile ilgili şöyle emretmişlerdir: “Bunların Allah katında şehit olduklarına şehadet ederim. Gelin ve onları ziyaret edin. Allah’a yemin ederim ki kim onlara selam verirse, onlar da kıyamet gününe kadar selam verenin selamına karşılık vereceklerdir.”Attaf b. Halid (Tabiîn sonrası neslin hadis râvilerindendir) şöyle bir haber vermiştir: “Teyzem bana diye konuştu ki, bir gün bineğime binip Uhud şehitliğine ziyarete gittim. Orada bir müddet namaz kıldım. Hz. Hamza’nın mez arının yanındaydım. Civarda seslenen veya seslere yanıt veren kimse yoktu. Yalnız bineğimin yularını tutan bir çocuk vardı.

Namazımı bitirdikten sonra elimle mez ara doğru işaret ederek “esselamü aleyküm” dedim. O anda yer altından selamıma karşılık veren bir sesin geldiğini duydum. Allah’ın beni yarattığını nasıl biliyorsam, geceyle gündüzü nasıl biliyorsam, bu hadiseyi de öylece biliyorum.Selamın karşılığını duyduğum vakit bütün tüylerim ürperdi.” Siyer ve hadis kaynaklarında anlatıldığına göre, Ebu Süfyan erkek çocuğu Muaviye nin halifeliği vaktinde Uhud civarından su çıkarılmasına gerek görülmüştü.

Uhud’da şe hit mezarlarının bulunduğu yer dışında su akıtma olanağı olmadığını halifeye yazdılar.Muaviye de şehit mez arlarının açılıp, içindekilerin başka tarafa nakledilmesini bildirdi. Medine halkına Uhud’da şe hit cenazesi olanların hazır bulunması duyuru edildi. Orada Amr b. Cemuh ile Abdullah b. Amr’ın ortak mez arı açılınca naa şın hiç bozulmadığı görüldü. Abdullah b. Amr (b. Haram) şehit olunca elini yaralı yüzüne bastırdığı halde def nedil mişti.

Yeni mez arına konulurken eli yarasından çekilince yüzü kan amaya başlamış, eli tekrar yarasına konulunca kan aması kesilmiş. Me zar açma esnasında Hz. Hamza’nın ayağına demir küreğin ucu değince ayağından k an akmıştır.Uhud şehitlerinin me zarları, ilk gömüldükleri vakitten kırk altı sene sonra açılmıştı. O sırada ortaya misk kokusu gibi bir koku dağılmıştır. O kutlu şe hitler, uyuyan canlı insan gibi, omuzlara alınarak yeni me zarlarına taşınmışlardır

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fatih Terim Falcao açıklaması
Fatih Terim Falcao açıklaması
Chelsea Trabzonspordaki
Chelsea Trabzonspordaki