Kız evladı olanlara müjde

Kız evladı olanlara müjde

Kız evladı olanlara büyük müjde

Kız evladı olanlara müjde

Kız evladı olanlara büyük müjde

Kız evladı olanlara müjde
03 Kasım 2019 - 10:53

Peygamber Efendimiz’in vaktinde yaşayan iki kız çocuğu olan yoksul bir kadın vardı. Kadın, bir gün çocuklarının elinden tutarak Hz. Aişe’nin yanına gitti. Hz. Aişe bir şeyler vermek için bakındı. Yalnızca bir hurma bulabildi. Daha fazla bir şey veremeyişin hüznü ile hurmayı kadına verdi. Fukara kadın, kendisine uzatılan hurmayı alıp kızlarına paylaştırdı. Kadının bu annelik şefkati ve merhameti Hz. Aişe’nin gözünden kaçmadı.

KIZ ÇOCUKLARI VESİLE OLACAK

Olayı Peygamber Efendimiz’e anlattı.Efendimiz, kendi nefsine çocuklarını seçenek eden anne için şöyle emretti: “Kadın, erkek rastgele bir mümin, kız çocukları yüzünden bir suretle sıkıntı çekerlerse bunu hayır bilsinler.

Zira kız çocukları, onları cehennem ateşinden savunan birer perde olurlar.”Buhari, Edeb, 18) “Kim iki kız çocuğu ergenlik çağına vardıktan sonra yanında kaldıkları veya o kimse onların yanında kaldığı sürece, onlara iyi davranıp ihsanda bulunursa, kızları onun cennete girmesine vesile olurlar.” (İbn Mace, Edeb, 3) “Kim ki üç tane kız çocuğu olur da buna sabreder (başka bir deyişle çocuklarının kız olduğundan yakıntıcı olmaz) varlığından onları yedirir,

içirir ve giydirirse kıyamet günü o kız çocukları onun cehennem ateşine perde olurlar.” (İbn Mace, Edeb, 3) “Kim ki üç tane kız çocuğu yetiştirir, güzel terbiye eder, izdivaç ettirir ve onlara iyilikte bulunursa, o kişi için cennet vardır.” (Ebu Davud, Edep, 120, 121) “Kimin üç kızı ve üç kız kardeşi ya da da iki kızı veya iki kız kardeşi olup da geçimlerini güzel sağlar, onlar ile ilgili Allah’tan korkarsa, o kişi için cennet vardır.”

(Tirmizi, Bir 13) “Her kim iki kız çocuğunu yetişkinlik çağına gelinceye kadar büyütüp terbiye ederse, kıyamet günü o kimseyle ben şöyle yanyana bulunacağız.” (Müslim, Bir, 149; Tirmizi Bir, 13) “Her kim kız çocukları yüzünden bir sıkıntıya uğrar da onlara iyi bakarsa, bu çocuklar onu cehennem ateşinden savunan bir siper olurlar.” (Buhârî, Zekât, 10, Edeb, 18; Müslim, Bir, 47 Ayrı olarak bk Tirmizî, Bir, 13) Hanımlara, hatırlı yerlerini İslam vermiştir!

İslam’ın hanımlara verdiği ehemmiyet ve saygınlığın, çok açık örneklerini bir hayli hadiste mevcuttur. Mümin hanımların, Allah indindeki saygınlığı kuşkusuz yüce Mevla’nın hikmetlerinde saklıdır. Kız çocuklarının yetiştirilmesi çok zor ve çok gider gerektirmektedir. Anne ve babalar, yetiştirdikleri kız çocuklarının, karşılığını en üst derecede alacaklardır.Rabbim o kullarından eylesin cümlemizi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Fatih Terim Falcao açıklaması
Fatih Terim Falcao açıklaması
Chelsea Trabzonspordaki
Chelsea Trabzonspordaki