DÜNYA

29 Ekim çıkışı

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan Cumhuriyetin 100. yılını kutladığımız bu günde tüm Türkiye'ye çok büyük bir müjde verdi bu müjde Türkiye düşmanlarının hiç hoşuna gitmeyecek

29 Ekim çıkışı

Türkiye Cumhuriyeti 100. yılını çok büyük bir coşkuyla kutluyor. Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan100. Yıl Hitabı'nda, Türkiye'nin gücüne güç katacak yeni çok daha büyük üzerinden savaş uçaklarının iniş kalkış yapabileceği dev uçak gemisi müjdesini tüm Türkiye'ye verdi.

Reisi Cumhur Erdoğan, 19.23'te saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından 100. Yıl Hitabı'nı gerçekleştirdi. Erdoğan, uçak gemi sayısının çok kısa bir süre içerisinde 2'ye çıkarılacağını gücümüze güç katarak çok daha güçlü bir ülke olacağımızı tüm Türkiye'ye duyurdu.

ÇOK DAHA BÜYÜK UÇAK GEMİSİ ÜRETECEĞİZ

Erdoğan açıklamasında ''İspanyollarla tekrar bir anlaşma yapacak, bunun (TCG Anadolu) bir üst versiyonunu çok daha büyüğünü ülkemize kazandırmak suretiyle uçak gemilerimizi inşallah 2'ye çıkaracağız" ifadelerini kullandı.

TCG ANADOLU'NIN ÖZELLİKLERİ
 

Tuzla'daki Sedef Tersanesi'nde inşa edilen TCG Anadolu, 230 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve 9 bin 200 metrekare büyüklüğe sahip.

Uçuş güvertesinin yer aldığı gemiye aynı anda 6 helikopter iniş ve kalkış yaparken, SİHA'lar da konuşlanabiliyor. 1200 askeri personelin bulunduğu TCG Anadolu'da, 30 yataklı hastane ve 2 ameliyathane yer alıyor.

TCG ANADOLU GÜCÜMÜZE GÜÇ KATTI

TCG Anadolu, amfibi harekat ve hava harekatı başta olmak üzere insani yardım ve kontrol gemisi görevlerinde de kullanılabilecek. 27 bin 500 ton deplasmanı ile Türk donanmasının en büyük savaş gemisi olma özelliğine sahip gemide 11 güverte, 6 stoplu uçuş platformu, hangar, hafif ve ağır güvertelerine 4 mekanize çıkarma gemisi konuşlanabilecek havuz bulunuyor.

Askeri gemi, ağır ve hafif araç güvertelerinde 13 tank, 27 zırhlı amfibi hücum aracı (ZAHA), 6 zırhlı personel taşıyıcı (ZPT), 15 römork ve 33 muhtelif araç taşıyabilme özelliğine sahip.

TCG Anadolu, gemi yakıt ikmali yapmaksızın Türkiye'den Japonya'ya ya da Avusturalya'ya intikal edebiliyor.

TB3 ve Kızılelma da gemiyle buluşacak

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, Cumhuriyet'in 100'üncü yılına yepyeni teknoloji hamleleriyle girildiğini söyledi. Bayraktar TB3 ve Kızılelma için tarih verdi.

"2024 yılında inşallah biz Bayraktar TB3'ü gemide görev yapabilir hale gemi denemelerine başlamayı hedefliyoruz. 2025 yılında da teknolojik gelişim düzeyinden iyice emin olduktan sonra da 2025'te gemide denemelere başlamayı hedefliyoruz. 2024'te Kızılelma seri üretime girecek. 2025'te de inşallah gemi denemelerine başlamayı hedefliyoruz Türkiye 2028 yılına kadar çok daha güçlü çok daha sözü geçen bir ülke haline gelecek

YöneticiYönetici