DÜNYA

ABD Dünya'ya duyurdu

Amerika Birleşik Devletleri haddini aşmaya kendini dünya'nın jandarması gibi görmeye devam ediyor İsrail'in arkasında durarak yokolmalarını engelliyor bu kez Hamas konusunda bir karar aldılar

ABD Dünya'ya duyurdu

İsrail'in Gazze bombardımanında 21. güne girildi. Saldırıların başından beri hayatını kaybeden Filistinlilerin sayısı 7 bini geçti. İsrail son günlerde hava saldırılarını daha da yoğunlaştırdı. İşte bölgede bugün yaşananlar gelişmeler.

ABD'DEN H'AMAS KARARI GELDİ

Amerika Birleşik Devletleri Hamas'ın finansmanını çökertmek amacıyla, grupla bağlantılı kişi ve kuruluşlara yönelik ikinci tur yaptırımları açıkladı. ABD Hazine Bakanlığı Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi'nden yapılan açıklamada, yeni yaptırımların İran'ın Hamas'a mali, lojistik ve operasyonel destek sağlamadaki rolünü vurguladığı belirtildi.

HAMASI YAPTIRIMLARLA ÇÖKERTMEYE ÇALIŞACAK

Bu kişiler arasında Hamas'ın İran'daki bir temsilcisi ve İran Devrim Muhafızları üyeleri de bulunuyor. Kuruluş'tan yapılan açıklamada, "Bugün duyurduğumuz yaptırımlar, ABD'nin terörle mücadele yaptırım yetkilerimizi kullanarak ve Hamas'ın uluslararası finans sisteminden yararlanmasını engellemek için küresel ortaklarımızla birlikte çalışarak Hamas'ın finansman ağlarını çökertme kararlılığının altını çizmektedir." denildi.

ABD'nin yaptırımları ile hedef alınanlar arasında Hamas ile İran hükümeti arasında irtibatı sağlayan kişi olarak tanımlanan Halid Kaddumi ile Hamas üyelerini eğitmek ve onlara yardım etmekle suçlanan Devrim Muhafızları Kudüs Gücü yetkilileri Ali Morshed Shirazi ve Mostafa Mohammad Khani de bulunuyor.

ABD ayrıca, aralarında Şehitler Vakfı olarak da bilinen İranlı Bonyad Shahid'in de bulunduğu onlarca kuruluşa yaptırım kararı aldı. ABD'li yetkililer, İslami Cihad ile bağlantılı olan bu grubun Gazze merkezli Al-Ansar Yardım Derneği aracılığıyla grup üyelerinin ailelerine milyonlarca dolar aktardığını belirtti.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, 7 Ekim'den bu yana İsrail'in saldırılarında hayatını kaybedenlerinin sayısının artarak, 7 bin 326'ya (3 bin 38'i çocuk, 1726'sı kadın ve 414'ü yaşlı) yükseldiğini açıkladı. Birleşik Devletler İsraili ayakta tutmak için çok büyük finansman sağlıyor

YöneticiYönetici