DÜNYA

Almanlardan itiraf

Almanlardan şaşırtan bir Türkiye açıklaması geldi daha önce Türkiye'nin isteklerini engelleyen Almanlar Amerika'nın hamlesi ile neye uğradıklarını şaşırmışlardı

Almanlardan itiraf

Türkiye-Almanya ilişkilerinin 100. yılı dolayısıyla NTV'e konuşan Almanya Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz, iki ülke arasındaki sıcak başlıkları da değerlendirdi Almanya'nın Eurofighter konusunda Türkiye'den beklentilerine ilişkin de açıklamalarda bulunan Schulz, "Federal hükümet, bu konuda son derece titiz davranarak çok ayrıntılı ve titiz bir inceleme yaptıktan sonra bir karara varıyor." diyerek sürecin devam ettiğini dile getirdi.

ÜST DÜZEY TEMASLARDA BU KONU GÜNDEME GELDİ

Almanya Ankara Büyükelçisi Jürgen Schulz Eurofighter savaş uçaklarının satışıyla ilgili "Ayrıntılı inceleme yapılıyor, süreç devam ediyor Almanya tüm engelleri kaldırma konusunda istekli açıklamasında bulundu


Schulz, "Bununla birlikte iki ülke arasında gerçekleşen üst düzey temaslarda bu konunun da gündeme geldiğini ve gelmekte olduğunu bu noktada vurgulayabilirim." dedi.

AMERİKA F-16'LARI VERİNCE ALMANLAR ZORA DÜŞTÜ

Almanya Türkiye'ye savaş uçağı vermeme oyununu Amerika bozdu Amerika f16 uçaklarını verme kararı alınca Almanya İngiliz ve İspanya ile ortak ürettiği uçağı vermediğine pişman oldu şimdi verebiliriz açıklamaları yapmaya  başladılar

ÖRTÜLÜ AMBARGOLAR KALKACAK MI?

Schulz, Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğine onay vermesinin beklemede olan savunma sanayi projelerini etkilemeyeceği mesajı verirken "Bu iki hususu birbiriyle bağlı görmek doğru olmayacaktır" ifadesini kullandı.


SCHENGEN VİZESİ SORUNU ÇÖZÜLECEK Mİ?

Schulz, Shengen başvuruları ile ilgili olarak da iki aşamalı sistem sayesinde bekleme süresini kısaltmayı hedeflediklerini ifade etti.

Sıklıkla "Neden vize almak için başvurmak bu kadar uzun sürüyor" sorusunu duyduklarını ve çözüm odaklı olarak da yeni bir randevu sistemi uygulamaya koyduklarını dile getiren Schulz, "Oluşturulan kayıt neticesinde kronolojik sıraya göre kişilere vize başvurusu için randevu veriliyor." dedi.

ALMANLAR TÜRKLERE SHENGEN VİZESİ VERMEK KONUSUNDA İSTEKLİ


Alman hükümeti olarak mümkün olduğunca çok sayıda Türk vatandaşının Almanya'ya gelmesini istediklerinin altını çizen Schulz, 2023 yılı boyunca Türkiye genelinde 240 binin üzerinde Schengen vizesi verdiklerini söyledi.

Talebin çok yoğun olduğundan da söz eden Schulz "Başka hiçbir ülkede bu kadar büyük bir sayıda vize verilmedi. Ne yazıkki karşılamakta zorlanıyoruz." diye konuştu bakalım Almanlar Türklere vize vermeyi kolaylaştıracak mı

YöneticiYönetici