GÜNCEL

Korkut Ata'da sinemanın sultanına 'vefa' ödülü verildi

Kültür ve Turizm Bakanlığının çatısı altında bu yıl “Türk Dünyası Kültür Başkenti” Bursa’da düzenlenen 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali ödülleri törenle sahiplerini buldu.

Korkut Ata'da sinemanın sultanına 'vefa' ödülü verildi

Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde sinema dünyasını buluşturan törende, ‘Vefa Ödülü’ takdim edilen Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray, ayakta alkışlandı.

Türk dünyası sinemasının ortak kültürel değerlerle beslenmesi amacıyla 1-5 Kasım tarihleri arasında 10 ülke ve yedi özerk bölge olmak üzere 17 coğrafyadan 52 filmi sinemaseverlerle buluşturan 2. Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, muhteşem bir ödül töreniyle sona erdi. Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşen törene, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Türkmenistan Kültür Bakanı Atageldi Şamuradov, Kırgızistan Kültür, Bilgi, Spor ve Gençlik Politikaları Bakanı Altynbek Maksutov, Özbekistan Kültür Bakanı Ozodbek Nazarbekov, TÜRKSOY Genel Sekreteri Sultan Raev, Kazakistan Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Komitesi Başkanı Roza Karibzhanova, Bursa Valisi Yakup Canbolat, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, AK Parti Bursa İl Başkanı Davut Gürkan ile sinema sektörünün önemli yapımcı, yönetmen, senarist ve oyuncuları katıldı.

24 filmin yarıştığı festivalde, “Uzun Metraj Kurmaca Film″, ″Belgesel Film″, ″Vefa Ödülü″, ″TÜRKSOY Özel Ödülü” ve “Türk Kültürüne Katkı Ödülü” kategorilerinde toplam 16 ödül sahiplerini buldu.

Törenin açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, evrenselliğin özüne ve değerlerine bağlı kalabilmek olduğunu belirtti. 

TÜRKAN ŞORAY VE OSMAN SINAV’A “VEFA ÖDÜLÜ”

Bakan Ersoy, konuşmasının ardından sinema eğitimi alan 11 öğrenciye hediye takdim ettikten sonra ödül törenine geçildi. Oylum Talu’nun sunuculuğunu üstlendiği gecede, Özbekistan’dan Yulduz Rajabova, “TÜRKSOY Özel Ödülü″ne layık görüldü.

″Türk Kültürüne Katkı Ödülleri″, aynı zamanda festivalin açılış filmi olan “Kurmancan Datka-Dağların Kraliçesi” filminin yönetmeni de olan Kırgızistan’dan Sadyk Sher-Niyaz ile birlikte Türkmen Film Birliği Başkanı Arslan Eyeberdiev’e, Özbekistan’dan Rano Shodiyeva’ya, Kazakistan’dan Kanat Torebay’a ve Türkiye’den Mehmet Bozdağ'a verildi. “Vefa Ödülleri”, Türk sinemasının sultanı Türkan Şoray ile hafızalara kazınan filmlerin yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlenen Osman Sınav’a takdim edildi.

Ödülünü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un elinden alan Türkan Şoray, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı.

“EN İYİ FİLM”, ÖZBEKİSTAN’DAN ‘KADININ KISMETİ’   

Özbekistan’dan Dilmurod Masaidov’un yönetmenliğini yaptığı “Kadının Kısmeti”, “En İyi Film” seçildi. Festivale “Hayat Galiba Güzeldir” filmiyle katılan Azerbaycan’dan Vagif Mustafayev, “En İyi Yönetmen Ödülü″nü kucakladı. ″En İyi Senaryo Ödülü″nü ise ‘Bağlılık Hasan’ filmiyle Türkiye’den Semih Kaplanoğlu kazandı. Belgesel filmlerde birinciliğe Özbekistan’dan Furkat Usmanov'un yönettiği “İnsan Karanlığın Ardındaki Işık”, ikinciliğe Kazakistan’dan Aigul Cherendinova imzasını taşıyan “Avrasya’nın Hükümranları”, üçüncülüğe ise Türkiye’den İsmet Arasan’ın yönettiği “Balkanların Türkçe Hafızası” layık görüldü. ″En İyi Kadın Oyuncu” Kırgızistan’dan Kalipa Tashtanova, ″En İyi Erkek Oyuncu” ise Kazakistan’dan Kayrat Kemalov oldu.

Ödüllerin ardından Bakan Ersoy, önümüzdeki yıl 2023 Türk Dünyası Kültür Başkenti Şuşa'da düzenlenecek ″Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali″nin sembolü olan turna kuşu heykelini Azerbaycan Kültür Bakanı Anar Karimov'a takdim etti. Anadolu Ateşi’nin benzersiz bir dans gösterisi sunduğu tören, Azeri sanatçı Azerin’in performansıyla son buldu.

YöneticiYönetici