GÜNCEL

Türkiye açıklaması

Nato liderler zirvesi bu sene Litvanya'da yapılacak Başkan Erdoğan işe Joe Biden'in görüşmesi bekleniyor Birleşik Devletler başkanı olan Biden'den önemli açıklamalar peş peşe geldi

Türkiye açıklaması

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, Türkiye'nin F-16 modernizasyonu talebiyle ilgili konuştu Biden, CNN'den Fareed Zakaria'ya verdiği mülakatta, Ukrayna başta olmak üzere dış politika başlıkları konusunda açıklamalarda bulundu.

Litvanya'nın başkenti Vilnius'ta 11-12 Temmuz'da düzenlenecek NATO Zirvesi öncesi, Ukrayna'nın NATO'ya üyelik başvurusuna değinerek "Ukrayna'yı aileye katmak için NATO üyeleri arasında şu anda, savaşın ortasında bir fikir birliği olduğunu düşünmüyorum." dedi.

Ukrayna'ya savaş şartı

Biden, RusyUkrayna  kavgası sürerken Ukrayna'nın NATO'ya alınması durumunda, İttifak'ın da savaşa girmiş olacağını belirterek "Biz (NATO) Rusya ile savaşta değiliz." ifadesini kullandı.

Ukrayna'nın NATO üyeliği için demokratikleşme gibi diğer kriterleri de yerine getirmesi gerektiğini söyleyen Biden, Ukrayna'nın NATO üyeliğinin değerlendirilmesi için savaşın bitmesi gerektiğini vurguladı.

Biden'dan Türkiye açıklaması

Biden, İsveç'in NATO üyelik başvurusuna da değinerek bu ülkenin İttifak'a en yakın zamanda katılacağına inandığını söyledi.

Türkiye'nin ve Yunanistan'ın F-16 modernizasyonu talebine işaret eden Biden, "Türkiye, F-16'ların modernizasyonunu istiyor. Ayrıca Yunanistan Başbakanı (Kiryakos Miçotakis) da yardım istiyor. Ben, açıkçası Türkiye ve Yunanistan'ı askeri kapasite açısından güçlendirdiğimiz ve İsveç'i NATO'ya kabul ettiğimiz bir konsorsiyum oluşturmaya çalışıyorum. Ancak bu süreç henüz bitmedi." dedi.

 

YöneticiYönetici