GÜNCEL

Ukrayna açıklaması geldi

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan İstanbulda bulunan Sultan Vahdettin Köşkünde Ukrayna Devlet Başkanı Volodemir Zelensky ile çok önemli bir görüşme gerçekleştirdi bu görüşme de Rusları çok kızdıracak açıklamalar yapıldı

Ukrayna açıklaması geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski arasında İstanbul'daki Vahdettin Köşkü'nde gerçekleşen ve 2,5 saat süren görüşme sona erdi. İki lider görüşme sonrası ortak basın açıklaması yaptı.

UKRAYNA NATO'YA ÜYELİĞİNİ SONUNA KADAR HAK EDİYOR

"Sayın Zelenski ve heyetini İstanbul'da misafir etmekten memnuniyet duyuyorum. Sizlerin huzurunda kendilerine hoş geldiniz diyorum. Kıymetli dostumda son yüz yüze görüşmemizi geçen sene Ağustos ayında Lviv'de gerçekleştirmiştik. Yaşananlara karşın Türkiye-Ukrayna dostluğu her bakımdan daha da güçlendi. 500. gününe uyanacağımız savaşta Ukrayna halkı ülkesinin toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını savunuyor.

S'avaşın önlenmesi için elimizden gelen çabayı sarf ettik. 2014'te Kırım'ın uluslararası hukuka aykırı şekilde ilhakından bu yana Ukrayna'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve bağımsızlığına olan desteği tüm platformlarda belirttik. Ukrayna'ya olan desteğimizi somut yardımlarla da sergiledik. Savaşın uluslararası hukuk temeliyle müzakereler yoluyla sona erdirilmesi için en yoğun çaba harcayan ülke olduk. Geçen sene mart ayında son derece önemli bir görüşmeye İstanbul'da ev sahipliği yaptık.

Arabuluculuk girişimleri neticesinde Karadeniz Tahıl Girişimi'ni hayata geçirdik. Türk boğazlarından dünyaya açılan bir nefes borusu misali bir yılda 33 milyon tahıl sevkiyatı yapılmasının 17 Temmuz'da sona erecek olan Karadeniz Tahıl Anlaşmasının devam ettirilmesini umuyorum. İlgili tüm tarafların bu maksatla küresel sorumluluk bilinciyle hareket edeceğine inanıyorum. Şüphesiz Ukrayna NATO'ya üyeliği hak ediyor. Barış arayışlarına bir an evvel geri dönülmesi en samimi arzumuzdur. Ukrayna'nın yeniden ayağa kaldırılmasına her türlü desteği vereceğiz. 

RUSLAR BU AÇIKLAMALARA ÇOK KIZACAK

Reisi Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın Ukrayna'nın Nato'ya girmesi konusundaki yaptığı açıklamaların Rusları çok kızdıracağı düşünülülüyor

YöneticiYönetici