YEREL
Giriş Tarihi : 04-11-2022 13:07

Ulu Cami Geleceğe Güvenle Taşınacak.

İslam âleminin en yüksek mertebedeki 5’inci büyük mabedi kabul edilen 600 yıllık Ulu Cami’nin geleceğe güvenle taşınması için taşıyıcı sistemleri mercek altına alınıyor.

Ulu Cami Geleceğe Güvenle Taşınacak.

Osmanlı’nın 4’üncü sultanı Yıldırım Beyazıt tarafından Niğbolu Zaferi’nin adağı olarak 1396 – 1400 yılları arasında yaptırılan Bursa’nın en önemli kent ziynetinin gelecek yüzyıllarda da varlığını sürdürebilmesi adına hazırlanan protokol Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adem Doğangün, Vakıflar Bölge Müdürü Haluk Yıldız ve İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Ülkü Kücükkayalar arasında imzalandı.

 Bursa’nın her köşesinin adeta değerler hazinesi olduğunu ifade eden Başkan Aktaş, “Bu değerlerimiz, Bursa’mızı ziyaret eden yerli yabancı tüm turistlerin ilgisine mazhar oluyor. Bu değerlerimizden biri de, Bursa’mızın en önemli sembollerinden biri olan Ulu Cami’dir. Bilindiği gibi Ulu Camii, 1. Beyazıd tarafından 1396-1400 yılları arasında yaptırılmış. Bursa’nın en önemli tarihi miraslarından olan Ulu Camii; yirmi kubbeli yapısı ile Türkiye’deki iç cemaat yeri en geniş camidir. Camimiz, 1855 yılı depreminde büyük hasar görmüş ve on sekiz kubbesi çökmüş.

Depremden sonra esaslı bir tamir görerek bu önemli tarihi mirasımız günümüze kadar ulaşmış. Hedefimiz 1400 yılında tamamlanan bu eseri güvenle gelecek nesillere aktarmaktır. Protokol kapsamında; Ulu Camii taşıyıcı sisteminin tespitinin yapılıp, 2018 Türk bina deprem yönetmeliğine uygun analizlerinin değerlendirilmesi için gerekli bilgi, belge, akademik ve teknik destek için bir komisyon kurulacak ve çalışmalar bu komisyon marifetiyle yürütülecek. Proje kapsamında jeoloji-jeofizik çalışmaların mali yükümlülüğünü Büyükşehir Belediyesi olarak biz üstleniyoruz. Tabii, vatandaşlarımızın içi rahat olsun; yapılması planlanan analiz çalışmaları, cami içerisinde herhangi bir fiziksel müdahaleye sebep teşkil etmeyecek. Başta da belirttiğim gibi amacımız bu eşsiz tarihi mirasımızın uzun yıllar varlığını devam ettirmesi ve gelecek nesillere aktarılmasıdır” dedi.

 

YöneticiYönetici